Przygarnij sosnę na Święta

Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego i Wójt Gminy klucze zapraszają do udziału w akcji „Przygarnij sosnę na Święta”.

W najbliższą sobotę, 18 grudnia 2021, zapraszamy przed Urząd Gminy w Kluczach, gdzie będzie można otrzymać sosnę usuniętą w ramach ochrony czynnej z Pustyni Błędowskiej. Dla chętnych istnieje możliwość samodzielnego wybrania i wycięcia drzewka dzień wcześniej. Spotykamy się w piątek 17 grudnia br. o godz. 12:00 na Róży Wiatrów.

  1. Dlaczego wycinamy?

Czy słyszałeś kiedyś o roślinie, która nazywa się szczotlicha siwa? To gatunek trawy, który świetnie radzi sobie w warunkach, które dla wielu innych roślin byłyby zbyt trudne. Wraz z innymi roślinami, na przykład wilczomleczem sosnka i macierzanką piaskową, tworzy ciepłolubne śródlądowe murawy napiaskowe – siedlisko tak cenne, że między innymi dla jego ochrony na Pustyni Błędowskiej utworzono obszar Natura 2000. Jednak na terenach tych całkiem dobrze radzą sobie również siewki sosny, skutecznie zagłuszającej niewielkie napiaskowe rośliny. Stąd też, by chronić murawy napiaskowe, musimy usuwać sosnę.

  1. Dlaczego warto przygarnąć sosenkę?

O znaczeniu drzew nikogo nie trzeba przekonywać. Są kluczowe, zarówno jeśli chodzi o produkcję tlenu, ochronę klimatu, zasobów wodnych i gleby, oczyszczanie powietrza, jak i o wykorzystanie ich owoców, liści, kwiatów i drewna w naszym codziennym życiu. W okresie Bożego Narodzenia dekorujemy drzewa światełkami, bombkami i łańcuchami oraz kładziemy pod nimi prezenty dla naszych najbliższych. Najczęściej wykorzystujemy do tego świerki i jodły. Może w tym roku warto wykorzystać sosnę z Pustyni Błędowskiej, wyciętą po to, by chronić inne gatunki.

  1. Co można z nią zrobić?

Choć nie tak popularna jako bożonarodzeniowe drzewko, jak wspomniane jodły i świerki, sosna również może pięknie udekorować nasz dom. Wspaniale wyglądają również wykonane z niej stroiki i bożonarodzeniowe wieńce. A po świętach możemy zagospodarować ją na różne sposoby, na przykład dorzucić do kompostownika, ocieplić jej gałązkami rośliny ogrodowe czy wykorzystać jako ściółkę dla roślin kwasolubnych.

Plakat z sosną na pustyni i informacjami dotyczącymi akcji: przygarnij sosnę na Święta.