Posprzątaj z nami Małopolskę!

Ponad 80 gmin i powiatów, 30 stowarzyszeń, 35 000 wolontariuszy: zapraszamy na wiosenne sprzątanie małopolskich szlaków!

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego zaprasza do udziału w akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę!”, która ma zwrócić uwagę na problem pozostawiania śmieci na terenach rekreacyjnych i turystycznych: w lasach, parkach krajobrazowych i na szlakach zielonej Małopolski.

Jeszcze nigdy środowisko nie potrzebowało naszej pomocy tak bardzo jak teraz.  A ponieważ wielkie zmiany zaczynają się od małych kroków i od lokalnej społeczności, dlatego naszymi działaniami chcemy zainspirować mieszkańców Małopolski do wyjścia na wiosnę w plener i posprzątania swojej najbliższej okolicy. Podobne wydarzenia cieszyły się dotychczas dużym powodzeniem, jesteśmy pewni, że będzie tak i tym razem.

Coraz więcej mieszańców naszego regionu zyskuje wiedzę, jak szkodliwe jest zaśmiecanie terenów zielonych, w tym szlaków turystycznych. Każda pozostawiona na poboczu czy w zaroślach  butelka czy resztki kanapki to nie tylko negatywne wrażenie estetyczne, ale również realne zagrożenie dla żyjących dziko zwierząt. Dlatego tak ważne jest uświadamianie Małopolanom, że nie żyjemy w próżni i każde nasze zachowanie ma wymierne skutki dla środowiska. Potrzebna jest również zachęta i motywacja do działania i tego ostatniego, mam nadzieję, nie zabraknie podczas tegorocznej akcji sprzątania.

Marszałek Józef Gawron

Do akcji włączyło się ponad 80 gmin i powiatów oraz 30 stowarzyszeń, a deklarowana ilość uczestników to ponad 35 000 wolontariuszy: uczniów, przedszkolaków, mieszkańców, pracowników gmin, członków Ochotniczych Straży Pożarnych, Kół Gospodyń Wiejskich, harcerzy oraz aktywistów.

Wiosna to czas odnawiania się przyrody i początek nowego życia. Dołączmy więc do zmian na lepsze, dbając o lokalną przyrodę i otoczenie wokół nas.

Kulminacją akcji będzie wydarzenie 22 kwietnia, w Dzień Ziemi, organizowane wspólnie z gminą Zabierzów i Nadleśnictwem Krzeszowice, na Rynku w Zabierzowie oraz we wspaniale zrewitalizowanym kamieniołomie na granicy Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego i urokliwego lasu Zabierzowskiego. W święcie wezmą udział mieszkańcy gminy Zabierzów, sołectwa Rudawa, OSP i uczniowie ze szkoły podstawowej w Zabierzowie. Podczas tego wydarzenia posprzątamy kawałek lasu. Ale nie zabraknie również eko – atrakcji  w namiotach EkoMałopolski i Zespołu Parków Krajobrazowych.

Patroni medialni wydarzenia: TVP Kraków/ Radio Kraków/ Dziennik Polski/Gazeta Krakowska/ Zielona Interia

Partner akcji: DIS-PACK

Plakat akcji Posprzątaj z nami Małopolskę.