Posprzątaj swój kawałek parku na wiosnę

Wiosna to tradycyjnie czas gruntownych porządków w domu i ogrodzie. Myjemy, pierzemy, odkurzamy i czyścimy, przekopujemy, sadzimy i siejemy.
W tym roku postanowiliśmy nasze działania rozszerzyć poza własne obejście. Rozpoczynamy akcję “Posprzątaj swój kawałek parku na wiosnę”. Chcielibyśmy również Was zaprosić do wzięcia w niej udziału.
Na czym polega akcja?
•    Pomyśl o jakimś miejscu na terenie naszych parków krajobrazowych, które jest Ci szczególnie bliskie lub w którym mieszkasz.
•    Sprawdź, czy nie jest ono zaśmiecone (niestety, z dużym prawdopodobieństwem jest).
•    Sam/a, z rodziną lub przyjaciółmi posprzątaj to miejsce.
•    Zrób zdjęcie przed i po sprzątaniu i prześlij je do nas.
•    Przesłane przez Was zdjęcia będziemy publikować na naszej stronie Facebook’a.
Akcja będzie trwać od pierwszego do ostatniego dnia wiosny.
Do przesyłanych zdjęć możecie dołączyć kilka słów: jakie miejsce posprzątaliście, dlaczego właśnie to, ile osób wzięło w tym udział, Wasze spostrzeżenia. My z kolei będziemy Was informować o miejscach posprzątanych przez nas.
W jaki sposób wysłać zdjęcia:
•    możecie je wrzucać w komentarzach pod tym postem,
•    wrzucać zdjęcia na swojego Facebook’a z hasztagiem #sprzatamyparki
•    wrzucać zdjęcia na swojego Instagrama z hasztagiem #sprzatamyparki
•    mailowo na adres j.dragon@zpkwm.pl
Wysyłając do nas zdjęcia, wyrażacie zgodę na ich publikację.

Jeśli macie chęć zorganizować akcję sprzątania, to najlepiej będzie jeśli skontaktujecie się wcześniej z lokalnymi organizacjami, fundacjami, stowarzyszeniami czy włodarzem terenu (wójtem, burmistrzem czy lokalnym nadleśnictwem). Oni powinni pomóc w logistyce przedsięwzięcia i zorganizowania odbioru śmieci. Możecie także kontaktować się z nami, chętnie włączymy się w akcję, natomiast ze względu na rozległy obszar 11 parków krajobrazowych, nie jesteśmy w stanie być w każdym miejscu.

Jeśli wybieracie się na spontaniczne sprzątanie, to róbcie to z głową. Małe śmieci zabierzcie ze sobą i zutylizujcie we właściwym miejscu. Pamiętajcie, żeby nie zostawiać worków ze śmieciami tam, gdzie je zebraliście, bo może mieć to efekt odwrotny od zamierzonego.

Jeśli będziecie mieć problem ze zorganizowaniem odbioru śmieci, skontaktujcie się z nami. Będziemy robić co w naszej mocy, żeby pomóc.

Jeśli traficie na nielegalne wysypiska śmieci, których nie jesteście w stanie sami uprzątnąć, to możecie je zgłaszać na stronie:

 https://ekomalopolska.pl/app/ekointerwencja/index.html

Zapraszamy do naszej akcji!