Teren Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego charakteryzuje się wysokimi walorami kulturowymi a liczne obiekty historyczne podkreślają wyjątkowość tego obszaru.
Obiekty historyczno-kulturowe
Zamek Tenczyn (Tęczyn) – średniowieczny zamek powstały w XIV wieku, stanowiący imponującą rezydencję obronną.
Zamek Lipowiec – średniowieczny zamek biskupów krakowskich pochodzący z XIII wieku, wielokrotnie rozbudowywany.
Kościół w Babicach – murowana świątynia pw. Wszystkich Świętych, zbudowana w roku 1524, wielokrotnie przebudowywana, między innymi w roku 1763 oraz pod koniec XIX wieku.
Dwór w Aleksandrowicach – murowany dwór pochodzący z 1900 roku, postawiony na miejscu o wiele starszej, XV -wiecznej budowli. Wokół niego znajdują się budynki folwarczne, staw, oficyna i park.
Brama Zwierzyniecka – neogotycki obiekt z drugiej połowy XIX wieku – brama wjazdowa do Zwierzyńca, należącego do zamku Tenczyn.
Dwór w Mnikowie – obiekt wybudowany w XVII wieku, należał do ojców kamedułów, a obecnie stanowi własność Zgromadzenia Sióstr Albertynek.
Rydlówka – dworek zbudowany pod koniec XIX wieku przez Włodzimierza Tetmajera. To właśnie tu odbyło się słynne wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, które później opisał Stanisław Wyspiański w “Weselu”. Obecnie mieście się tu oddział Muzeum Krakowa.
Tetmajerówka – drewniany dworek szlachecki z 1862 roku zbudowany przez Franciszkanów. W 1902 r. trafił w ręce rodziny Tetmajerów.
Pałac w Balicach – rezydencja pochodząca z XVI wieku, gruntownie przebudowana w latach 1887-1894, z zabytkowym parkiem w stylu ogrodu włoskiego. Jego właścicielami były między innymi rodziny: Bonerów, Firlejów i Radziwiłłów.
Kościół i wzgórze w Morawicy – późnobarokowy, XVIII-wieczny kościół św. Bartłomieja Apostoła, zbudowany na fundamentach dawnego zamku Toporczyków-Tenczyńskich. Na wzgórzu znajdują się również zabytkowa plebania, dzwonnica i cmentarz z cennymi kaplicami.
Willa w Kochanowie – drewniana willa z oficyną wybudowana w 1896 roku, pełniąca funkcję domu kolonijnego dla dzieci, szkoły oraz domku myśliwego.
Fort Pasternik – fort artyleryjski wchodzący w skład Twierdzy Kraków, powstały około 1881 roku.
Fort Bronowice – powstał w latach 1884-85 jako fort półstały, ziemno-drewniany, wchodzący w skład Twierdzy Kraków, zmodernizowany ok. 1910 r.
Fort Mydlniki – fort pomocniczy piechoty powstały w latach 1895-96, należący do Twierdzy Kraków.
Nadwiślański Park Etnograficzny – skansen zlokalizowany w Wygiełzowie, na terenie którego znajdują się liczne, bardzo cenne, drewniane zabytki architektoniczne z terenów pomiędzy Krakowem a Chrzanowem.