Parki
krajobrazowe


TURYSTYKA W RUDNIAŃSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM

Rudniański Park Krajobrazowy jest bardzo licznie odwiedzany przez mieszkańców Krakowa i okolic. Licznie wytyczone szlaki turystyczne sprawiają, że jest to doskonałe miejsce do wypoczynku weekendowego.

NA PIECHOTĘ 

Na terenie Parku znajdują się trzy oznakowane szlaki turystyczne PTTK. Najdłuższy z nich, niebieski, biegnący z północnego-zachodu na południowy-wschód, łączy klika ciekawych miejsc i kompleksów leśnych.

Niebieski szlak

Alwernia – Zalew Skowronek – Kamień 9,5 km

Niebieski szlak

Góra Sokola – Górki – Czernichów

Niebieski szlak

Kajasówka – Przeginia Narodowa 3,6 km

Żółty szlak

Regulice – Alwernia – Rudno 3,5 km

Czarny szlak

Rusocice – Kajasówka 3,9 km

KAJAKIEM

Dobrym sposobem obejrzenia wspaniałych krajobrazów Parku jest spływ Wisłą na kajakach. Z poziomu rzeki można zobaczyć wiele ciekawych miejsc oraz poznać wiele gatunków flory i fauny.

Płynąc na odcinku od Okleśnej do Łączan oglądać możemy zalesione wzgórza zrębowe, natomiast tuż nad samą rzeką, szczególnie w rejonie Kamienia i Łączan, warto zwrócić uwagę na niebywałą różnorodność ptactwa.

ROWEREM

Stosunkowo płaska i niewielka powierzchnia Parku, zachęca do zwiedzania go na rowerze. Znajduje się tu kilka oznakowanych ścieżek rowerowych, w tym część międzynarodowej, 700-kilometrowej trasy rowerowej Kraków – Morawy – Wiedeń Greenway (niebieski szlak).

Niebieski szlak

Alwernia – Zalew Skowronek – Kamień – Rusocice 5,5 km

Czerwony szlak

Zalew Skowronek – Poręba Żegoty – Gaudynowskie Skały – Brodła – Zalew Skowronek 10,0 km

Czarny szlak

Kamień – Ratowa – Kamień 5,9 km

Czarny szlak

Okleśna – Podłęże

Pomarańczowy szlak

Alwernia – Okleśna – Zalew Skowronek – Czarny Las – Brodła – Rezerwat przyrody Dolina Potoku Rudno – Zalas – Rudno 32,7 km

Zielony szlak

Alwernia – Poręba Żegoty 3,0 km