Parki
krajobrazowe


HALA ŁABOWSKA

Piwniczna-Zdrój – Łomnica-Zdrój 3,3 – Hala Łabowska 9,3 – Wierch nad Kamieniem 10,9 – Hala Pisana 13,1 – Groń 15,5 – Piwniczna-Zdrój 20,8 km

Trasa o długości 20,8 km, średnio trudna, całodzienna, z dala od większego ruchu turystycznego. Oprócz kilku atrakcji przyrodniczych, odnajdziemy tu spokój, ciszę i piękne widoki.

Z Piwnicznej-Zdrój wędrujemy niebieskim szlakiem PTTK na niewielki szczyt Bucznik, z którego rozpościera się ładny widok na dolinę Popradu i Łomniczanki. Następnie, schodzimy do Łomnicy-Zdrój, gdzie zobaczyć możemy atrakcje geologiczne w postaci odsłonięcia skalnego w korycie potoku Łomniczanka, niewielkiego wodospadu oraz kilka źródeł wód mineralnych. Tu rozpoczynamy mozolną wspinaczkę na Halę Łabowską.

Po drodze, tuż przed najostrzejszym podejściem, znajduje się bardzo ładny wodospad. Na Hali Łabowskiej możemy sobie odpocząć po ciężkiej wspinaczce w mieszczącym się tu schronisku turystycznym. Następnie kierujemy się na zachód czerwonym szlakiem PTTK. Po drodze, zbaczając trochę na północ, zobaczyć możemy Diabelskie Ściany – skałki zbudowane z piaskowców magurskich. Kilkaset metrów dalej znajduje się stare, zatarte osuwisko i związane z nim formy skałkowe oraz jaskinie. Idąc dalej przez dorodny, bukowy las, mijamy po prawej rezerwat przyrody Barnowiec, chroniący wiele ciekawych gatunków flory. Za Halą Pisaną zmieniamy szlak na żółty i rozpoczynamy zejście do Piwnicznej -Zdrój, gdzie rozpoczynaliśmy wycieczkę.