Parki
krajobrazowe


Widoki z Brzanki

Długość: 3,5 km
Czas: ok. 2 h
Rodzaj: piesza

Trasa krótka lecz ze względu na znaczne deniwelacje terenu wymagająca. Na tej trasie znajdują się atrakcje przyrodnicze i historyczne ponadto wędrując możemy podziwiać walory widokowe Pasma Brzanki i Pogórza Ciężkowickiego.
Wędrówkę rozpoczynamy przy stacji kolejowej w miejscowości Lubaszowa, która znajduje się ok 5 km na południe od Tuchowa. Z tego miejsca czarnym szlakiem udajemy się w kierunku Źródła św. Antoniego. Ma ono postać obłożonej kamieniami szerokiej studni. Na Brzegu źródła znajduje się figura świętego.
Kontynuując wędrówkę czarnym szlakiem docieramy do Nowicjatu Redemptorystów. Jego historia sięga czasów międzywojennych. Pierwotnie była to kilkukondygnacyjna, drewniana willa, którą w 1953 r. strawił pożar. W miejscu dawnego budynku w 1956 r. powstał nowy, murowany obiekt. Spacerując po wzniesieniu, na którym znajduje się budynek można podziwiać lokalny krajobraz oraz przyklasztorny park.

Wędrując w kierunku wieży widokowej mijamy Polane Morgi jest to miejsce z którego rozpościera się widok na południową stronę Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki. Niestety ze względu na pozostawianie pól ugorem i zarastanie łąk drzewami traci ona swoje walory widokowe.
Za Polaną Morgi podążamy w kierunku wschodnim ku Skałce w okolicach Burzyna pomarańczowym szlakiem. Jest to jedna z wielu wychodni skał występujących w Parku Krajobrazowym Pasma Brzanki.
Kontynuujemy wędrówkę w kierunku wschodnim, po drodze mijamy Brzankę 534 m n. p. m. Wieża widokowa znajduje się nieco niżej szczytu na wysokości 477 m n.p.m.. Z platformy widokowej możemy podziwiać malowniczy krajobraz: w kierunku wschodnim masyw Liwocza oraz mozaikę pól, lasów i łąk Pogórza Ciężkowickiego.