Parki
krajobrazowe


Przejażdżka po Parku Krajobrazowym Pasma Brzanki

Długość: 25 km
Czas: ok. 6 h
Rodzaj: rowerowa

Wycieczkę rozpoczynamy na Tuchowskim rynku gdzie możemy podziwiać wzniesiony w latach 1873-74 klasycystyczny ratusz. Poza ratuszem znajduje się tu również figura św. Floriana ufundowana w 1871 r. przez Benedykta Floriana Amanda z Janówka.
Następnie udajemy się w kierunku południowym ulicą A. Mickiewicza. Po przejechaniu około 2 kilometrów skręcamy w lewo w ulicę Polną. Mijając linię kolejową oraz most na rzece Białej wkraczamy do Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki. Po około kilometrze jazdy w miejscowości Burzyn docieramy do ,,Alei Lipowej”, która jest zespołem niespełna trzystu drzew w wieku 100-120 lat wpisanym na listę pomników przyrody ożywionej. W skład ,,Alei” wchodzą nie tylko lipy (Tilia cordata) , obejmuje ona również około 106 akacji oraz 3 dęby szypułkowe.
W centrum wsi za Aleją Lipową znajduje się XIX w., murowany dwór Julii z Różyckich Chrząstowskiej i Romana Chrząstowskiego. Budowla ta została postawiona na planie prostokąta w miejscu dawnego drewnianego dworu. Budynek jest częściowo podpiwniczony oraz posiada czterospadowy dach. Do jego wnętrza prowadzą szerokie schody zdobione doryckimi kolumnami.
Mijając Dwór na rozwidleniu dróg kierujemy się na Szlak 650-lecia Tuchowa. Po kilku minutach wjeżdżamy do Rezerwatu Ostoja w Paśmie Brzanki, który wpisany jest do programu ochrony Natury 2000. Miejsce to porośnięte jest żyzną buczyną karpacką (Dentario glandulosae-Fagetum), występują tutaj również stanowiska niezwykłej paproci: Języcznika zwyczajnego (Phyllitis scolopendrium).
Północny skłon Pasma Brzanki należy do dorzecza Dunajca zaś południowy do dorzecza Wisłoki. Teren Parku jest obszarem źródliskowym okolicznych cieków wodnych. Na trasie przejażdżki możemy zobaczyć jedno ze źródeł potoku Burzynianka.
Poruszając się wzdłuż Szlaku 650-lecia Tuchowa dojeżdżamy do szczytu Brzanka o wysokości 534 m. n.p.m., w niewielkiej odległości od szczytu znajduje się wieża widokowa. Z platformy możemy podziwiać malowniczy krajobraz Pogórza Ciężkowickiego składający się z mozaiki pól, lasów oraz rozproszonej zabudowy.
Udając się w kierunku wschodnim zielonym szlakiem rowerowym dojeżdżamy do Pomnika Przyrody nieożywionej – Ostrego Kamienia. Jest to piaskowcowa grzęda skalna o długości ok 40m i szerokości 4-16m. Według legendy trzech diabłów chciało zrzucić na wieś Żurową kamień, lecz lecąc z nim nad Pasmem Brzanki usłyszeli dzwony kościoła i w popłochu upuścili głaz, którego wierzchołek wystaje do dzisiaj pośród drzew.
Z Ostrego Kamienia udajemy się w kierunku północnym. Kolejnym przystankiem jest ryglicki rynek, znajduje się tu kolejna figura św. Floriana – patrona strażaków. Na rynku zobaczyć można również pomnik upamiętniający bitwę pod Grunwaldem w 1410 r. oraz 700-lecie Ryglic.
Z centrum Ryglic kierujemy się w kierunku zachodnim wzdłuż potoku Szwedka w stronę miejscowości Bistuszowa gdzie znajduje się XVII wieczny dworek. W przeszłości należał on do właścicieli wsi rodziny Bossowskich, znajdowała się w nim również szkoła a obecnie jest w prywatnych rękach. Dwór otacza okazały park z dwoma stawami, w jego obrębie znajduje się również pomnik przyrody w postaci około 1000-letniego dębu.
Po obejrzeniu dworku z zespołem parkowym kontynuujemy podróż w kierunku zachodnim docierając do czarnego szlaku turystycznego. Podążając nim około 1,5 km czarnym szlakiem mijamy stacje PKP w Tuchowie i docieramy do skrzyżowania z drogą wojewódzką 977. Skręcając w lewo docieramy do rynku  gdzie kończymy naszą przejażdżkę.

Wysoka skałka z piaskowca, ze skośnie układającymi się warstwami, leżąca pomiędzy sosnami.
Pojedynczy głaz (Skałka nad Burzynem) pomiędzy drzewami w lesie
Zamglony widok na staw w Bistuszowej