Parki
krajobrazowe


,,Zabytkowy szlak” Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki

Długość: 34 km
Czas: ok. 5 h
Rodzaj: rowerowa

Wycieczkę rozpoczynamy w Ryglicach. Znajduje się tu Pałac, którego historia sięga XVII w. Początkowo należał do rodziny Ankwiczów i miał charakter dworu. W XIX w. Ryglice stały się własnością rodziny Leśniowskich, która ówczesny dwór przekształciła w pałac. Obecnie znajduje się tu szkoła ponadgimnazjalna.
Z Ryglic kierujemy się do Kowalowej, aby obejrzeć Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Historia tego kościoła jest niezwykle ciekawa, został on wybudowany w Ryglicach w XVIII następnie w 1947 r. w całości przeniesiony do Kowalowej. Jest to budowla jednonawowa drewniana o konstrukcji zrębowej z murowaną zakrystią.
Z Kowalowej wracamy w kierunku Ryglic i w Joninach skręcamy na południe. Udajemy się do Swoszowej gdzie możemy podziwiać drewniany kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski z XX w. Kontynuujemy podróż w kierunku Szerzyn. Znajduje się tutaj XVI w. dwór obronny. Na przestrzeni wieków był on wielokrotnie przebudowywany obecnie dawny dwór pełni funkcję plebani.
Z Szerzyn udajemy się w kierunku Ołpin. W centrum wsi skręcamy w prawo i po 2 kilometrach zatrzymujemy się w Żurowej. Możemy tu podziwiać drewniany kościół pw. św. Małgorzaty z przełomu XVI i XVII w. Z Żurowej jedziemy w kierunku północnym. Podjazd pod Wielką Górę 500 m n.p.m. jest wyjątkowo stromy. Następnie droga prowadzi w dół przez bukowe lasy Pasma Brzanki do Ryglic gdzie rozpoczęliśmy naszą przejażdżkę.