Parki
krajobrazowe


Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd można przemierzyć zarówno samochodem, jak i rowerem, a jeśli dysponujemy sporą ilością czasu i dobrymi butami – również pieszo.

Naszą wycieczkę samochodową możemy zacząć na zachód od Krakowa, w miejscowości Wygiełzów. Znajduje się tu nie tylko średniowieczny zamek biskupów krakowskich: Lipowiec, ale również interesujący Nadwiślański Park Etnograficzny z cennymi, drewnianymi zabytkami architektonicznymi z terenów pomiędzy Krakowem a Chrzanowem.

Z Wygiełzowa udajemy się do Rudna, gdzie możemy podziwiać ruiny zamku Tenczyn – jednego z najpotężniejszych zamków na Szlaku. Zamek ten nazywany był kiedyś „małym Wawelem”. To właśnie tu więzieni byli Krzyżacy wzięci do niewoli w bitwie pod Grunwaldem.

Zarówno zamek Tenczyn, jak i Lipowiec, znajdują się na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Teraz jednak opuszczamy jego granice i mijając Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie udajemy się albo na północny zachód, do Ojcowskiego Parku Narodowego, na terenie którego znajdują się 2 zamki: w Ojcowie oraz Pieskowej Skale, albo jedziemy prosto na północ, do Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Tam kierujemy się do miejscowości Rabsztyn z górującymi nad okolicą częściowo odrestaurowanymi ruinami zamku. Dalej możemy, nadkładając drogi, zboczyć na zachód do leżącego już w województwie śląskim Sławkowa z ruinami zamku biskupów krakowskich lub skierować się prosto na północ do Bydlina, gdzie znajdują się niedawno odrestaurowane ruiny średniowiecznego zamku obronnego, wzniesionego w XIV w przez rycerza Niemierza herbu Strzała.

Dalsza część Szlaku Orlich Gniazd, z kolejnym przystankiem w miejscowości Smoleń prowadzi już przez województwo śląskie.