Parki
krajobrazowe


BOLECHOWICE

Bardzo ciekawa, średnio trudna trasa pozwalająca w czasie jednego dnia zobaczyć wiele atrakcji Parku. Liczy ona łącznie 13,1 km. W Bolechowicach oglądamy kościół pw. Piotra i Pawła powstały w XIV wieku i kierujemy się na zachód do Doliny Kluczwody. Tu, idąc wzdłuż potoku Kluczwoda, obserwować możemy wiele wapiennych form skałkowych jak np. Leśna Baszta, Rogata czy Zamkowe Skały. Na tych ostatnich znajdują się ruiny średniowiecznego zamku, dziś mało widoczne. Idąc dalej oglądamy zrekonstruowane słupy graniczne znaczące granicę rosyjsko-austriacką, istniejącą tu w czasie zaborów.

Kolejnym punktem na trasie jest Jaskinia Wierzchowska, której odwiedzenie (zajmuje około 1h) wydaje się być obowiązkowym punktem wycieczki. Następnie, żółtym szlakiem PTTK obchodzimy szczyt Świerkowa i schodzimy do Doliny Bolechowickiej. Duża jej część objęta jest ochroną w postaci rezerwatu przyrody. Przechodzimy przez Bramę Bolechowicką i wzdłuż potoku wracamy do Bolechowic.

Przebieg trasy:

Bolechowice, Dol. Kluczwody [1,8 km], Dol. Kluczwody (Zamkowe Skały) [3,6 km], Jaskinia Wierzchowska [6,6 km], Zelków [9,9 km], Dol. Bolechowicka (Brama Bolechowicka) [12,1 km], Bolechowice [13,1 km].