Parki
krajobrazowe


TURYSTYKA W PARKU KRAJOBRAZOWYM BESKIDU MAŁEGO

NA PIECHOTĘ

Przez Beskid Mały przebiega wiele znakowanych szlaków PTTK. Można wybrać się na kilkugodzinny spacer lub na jedno lub dwudniową wycieczkę.

Czerwony szlak

Straconka – przeł. Kocierska 23,3 – Łamana Skała 31,0 – Groń Jana Pawła II 35,7 – Krzeszów 42,1 km.

Żółty szlak

Przełęcz Bukowska – Targanice 4,3 – Potrójna 9,7 – Chatka pod Potrójną 11,4 – Łamana Skała 13,8 – Rzyki (Pracica – parking) 16,7 km.

Żółty szlak

Krzeszów – Groń Jana Pawła II 6,1 – Żar 9,9 – Czartak 14,9 km.

Żółty szlak

Inwałd – Chocznia 4,2 – Łysa Góra 6,7 – Gorzeń 12,1 km.

Zielony szlak

Porąbka – Przełęcz Bukowska 5,7 – Zajazd „Kocierz” 10,4 – Łamana Skała 24,3 – Targoszów 29,0 – Krzeszów 31,6 km.

Andrychów – Groń Jana Pawła II 12,2 – Świnna Poręba 19,3 km.

Niebieski szlak

Wadowice – Łysa Góra 6,9 – Ponikiew 7,7 – Groń Jana Pawła II 13,2 – Tarnawa Górna 17,8 km.

Czarny szlak

Rzyki Jagódki – Groń Jana Pawła II 2,7 km.

Czarny szlak

Inwałd – Zagórnik 1,0 – Rzyki 5,7 km.

ROWEREM

Na terenie Parku brak jest znakowanych tras rowerowych, jednak na rowerze można przemierzyć większość szlaków turystycznych. Trzeba jednak pamiętać, że znajdują się na nich duże różnice wzniesień, a co za tym idzie trudność szlaków jest przeważnie dość duża. Podobnie trudności może nastręczyć podłoże gdyż na ogół jest tu ono kamieniste. Lecz jeśli mamy typowy rower górski, przejażdżka po terenie Parku z pewnością może dostarczyć wielu atrakcji.

NA NARTACH

Największym ośrodkiem narciarskim w Parku jest „Czarny Groń” w Rzykach. Doskonałe położenie na północnych stokach głównego grzbietu Beskidu Małego sprawia, iż pokrywa śnieżna utrzymuje się do późnej wiosny. Stok jest dobrze utrzymany, wyposażony w wyciąg krzesełkowy, system sztucznego naśnieżania oraz oświetlenie.

PUNKTY WIDOKOWE

Leskowiec

Szczyt położony w sąsiedztwie Gronia Jana Pawła II, jest bardzo dobrym punktem widokowym na terenie Parku, a jednocześnie jednym z najlepszych w Beskidach. Przy dobrej pogodzie bez problemu dostrzeżemy z niego szczyty Beskidu Makowskiego, Wyspowego, Małego, Żywieckiego i Śląskiego oraz Gorce, Tatry, a także Skawinę, Kraków i miasta Górnego Śląska.