Na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego występują licznie inne formy ochrony przyrody. Są to rezerwaty przyrody, pomniki przyrody oraz obszar Natura 2000.
REZERWATY PRZYRODY
Rezerwat to jedna z najwyższych form ochrony prawnej, którą obejmuje się wybitne, bardzo cenne obszary. Na terenie Parku, w województwie małopolskim znajduje się jeden rezerwat przyrody typu leśnego, co nie oznacza, że nie chroni on również innych cennych obiektów przyrodniczych.
Należy pamiętać, że w rezerwatach przyrody wolno poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach turystycznych lub dydaktycznych.
Rezerwat przyrody „Madohora”
Madohora jest rezerwatem leśnym założonym w celu zachowania naturalnych ekosystemów leśnych oraz wychodni na szczycie Łamanej Skały. Powstał dzięki staraniom prof. Stefana Myczkowskiego, który to zwrócił uwagę na doskonale zachowany drzewostan Madohory.
Położony jest on w najwyższych partiach Beskidu Małego, w dużej części również na terenie województwa śląskiego. Rezerwat porasta dolnoreglowa buczyna karpacka. W części szczytowej pojawiają się fragmenty świerczyn górnoreglowych.
Z ciekawszych roślin możemy w rezerwacie spotkać omieg górski, podrzeń żebrowiec, goryczkę trojeściowatą oraz paprotkę zwyczajną. Jednymi z bardziej interesujących gatunków zwierząt zidentyfikowanych w rezerwacie są: ryjówki – górska i aksamitna oraz ptaki – jarząbek, dzięcioł zielonosiwy i jastrząb.
POMNIKI PRZYRODY
Na terenie Parku znajduje się tylko kilka obiektów, chronionych prawnie w formie pomników przyrody. Są to pojedyncze okazy drzew lub ciekawe i cenne formy skałkowe.
Należą do nich:
OBSZARY NATURA 2000
Obszar Natura 2000 Beskid Mały
Obszar o powierzchni 7 186,2 ha, obejmujący w województwie małopolskim głównie grzbiet między Łamaną Skałą a Leskowcem oraz stoki ponad miejscowością Rzyki. Na jego terenie znajduje się między innymi rezerwat przyrody „Madohora”. Występuje w nim jeden z największych i najlepiej wykształconych kompleksów kwaśnych buczyn górskich w Karpatach, a także zespoły świerczyn górnoreglowych, mających tu krańce zasięgu geograficznego.