Parki
krajobrazowe


SPACER ŚLADAMI CMENTARZY I WOJNY ŚWIATOWEJ

Długość: 10 km
Czas: ok. 3 h
Rodzaj: piesza

Wycieczkę rozpoczynamy od parkingu przy szkole w Bogoniowicach. Następnie udajemy się drogą nr 977 w kierunku Gromnika do cmentarza wojennego nr 138, znajdującego się po lewej stronie drogi. Teren cmentarza podzielony jest na cztery tarasy odgrodzone niskimi, betonowymi murami i połączone alejką z ciągiem schodów. Jego centrum stanowi pomnik z ociosanych kamieni w kształcie kapliczki z krzyżem. Pochowanych jest tu 87 żołnierzy austro-węgierskich i niemieckich z czego jedynym zidentyfikowanym jest rotmistrz Oswald Richthofen, którego nagrobek znajduje się na najwyższym tarasie cmentarza.

Następnie udajemy się w kierunku Ciężkowic i za parkiem w Bogoniowicach skręcamy w lewo, mijamy wiadukt kolejowy, ponownie skręcamy w lewo i podążamy za główną drogą, aż zobaczymy po lewej stronie murowane ogrodzenie cmentarza wojennego nr 139 w Tursku (uwaga – cmentarz znajduje się zaraz za zabudowaniami i łatwo można go przeoczyć). Wejście ulokowane od strony północno-wschodniej prowadzi przez kamienną bramę. Głównym elementem jest masywny betonowy krzyż. Większość z 69 pochowanych nie została zidentyfikowana. 

Wracamy do drogi i skręcamy w lewo idąc aż do skrzyżowania z ulicą Westerplatte. Tam skręcamy w prawo i idziemy wzdłuż drogi do znaku „Cmentarz wojskowy nr 140” w Tursku. Cmentarz jest trudny do odnalezienia ponieważ leży w lesie na zachód od drogi. Otoczony betonowym murem, z wejściem od zachodu. Centrum mogił stanowią cztery masywne krzyże, większość spośród 399 pochowanych nie została zidentyfikowana.

Kolejnym przystankiem wycieczki będzie cmentarz wojenny nr 141 w Ciężkowicach. Należy wrócić do drogi nr 977, tam skręcić w lewo i podążać nią przez ok. 40 min. (3,5 km). Obiekt znajduje się po prawej stronie. W centralnej części widnieją schody prowadzące do kamiennego postumentu z masywnym betonowym krzyżem. Pochowanych jest tutaj 348 żołnierzy Austro-Węgierskich, Pruskich i Rosyjskich. Od cmentarza wojennego nr 141 do rynku w Ciężkowicach dojdziemy w ok. 40 min. (3 km). Ostatnim punktem wycieczki jest cmentarz komunalny w Ciężkowicach. Znajduje się tam kwatera cmentarza wojennego nr 137 otoczona kamiennym murem, gdzie pochowanych jest 84 żołnierzy. W jej centrum widnieje ściana z krzyżem i medalionem w kształcie głowy Jezusa.