Parki
krajobrazowe


TURYSTYKA W BIELAŃSKO-TYNIECKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM

Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy  jest bardzo licznie odwiedzany przez mieszkańców Krakowa i okolic. Liczne szlaki turystyczne stanowią doskonałe miejsce do wypoczynku weekendowego.

NA PIECHOTĘ

Na terenie Parku znajduje się wiele ciekawych szlaków turystyki pieszej. Zgrupowane są one przede wszystkim w rejonie Lasu Wolskiego, Skałek Twardowskiego, Tyńca oraz Czernichowa. Poza szlakami znajdują się tu liczne miejskie ścieżki spacerowe, a także Szlak Twierdzy Kraków, łączący poaustriackie forty na terenie Krakowa.

Zielony Szlak (Dwóch Kopców)

Kryspinów – Fort Skała 3,1 – Kopiec Piłsudskiego 5,3 – rezerwat przyrody „Panieńskie Skały” 6,2 – Kopiec Kościuszki 9,0 – Salwator 10,5 km.

Niebieski szlak

Ogród Zoologiczny – Klasztor na Bielanach 4,3 – Kopiec Piłsudskiego 6,7 km.

Czerwony szlak

Kraków-Bielany – Klasztor na Bielanach 0,9 – Ogród Zoologiczny 2,7 – Kopiec Piłsudskiego 3,9 – Kraków – Chełm 5,1 km.

Czarny szlak

Kraków-Wola Justowska – Przegorzały 1,8 km.

Żółty szlak

Ogród Zoologiczny – rezerwat przyrody „Skałki Przegorzalskie” 1,3 km.

Żółty szlak

Klasztor na Bielanach – Ogród Zoologiczny 1,2 – rezerwat przyrody „Panieński Skały” 2,4 – Kraków-Wola Justowska 3,1 km.

Czarny szlak

Rezerwat przyrody „Bielańskie Skałki” – Klasztor na Bielanach 0,8 km.

Czarny szlak

Kraków- Zakamycze – Ogród Zoologiczny 2,1 – Kraków-Wola Justowska 3,6 km.

Niebieski szlak

Kraków-Dębniki – Skałki Twardowskiego 1,0 – Kraków-Dębniki 2,2 km.

Zielony szlak

Tyniec (Opactwo) – Kowadza 1,0 – rezerwat przyrody „Skołczanka” 1,6 – Ostra Góra 3,4 – Grodzisko 7,2 – Tyniec (Opactwo) 9,1 km.

Czerwony szlak

Czernichów – Kajasówka 7,1 km.

Niebieski szlak

Czernichów – Kamień 10,6 km.

ROWEREM

Na terenie Parku znajduje się kilka szlaków rowerowych. Dwa z nich, w rejonie Wołowic i w Lasku Wolskim, mają charakter lokalny. Natomiast dwa pozostałe to części dłuższych tras rowerowych o zasięgu międzyregionalnym lub międzynarodowym. Warta polecenia jest trasa rekreacyjna prowadząca wzdłuż wałów Wisły, na odcinku Kraków – Tyniec – Kraków.

Czerwony Szlak (Szlak Bocianich Gniazd)

Wołowice – Zagacie – Rączna – Dąbrowa Szlachecka – Wołowice

Niebieski szlak

Kraków-Zakamycze – Ogród Zoologiczny – Przegorzały

Bursztynowy Szlak Greenways

Kraków – Tyniec – Skawina

Zielony szlak (Kraków – Morawy – Wiedeń Greenways)

Kryspinów – Wola Justowska – Salwator

BIEGIEM

Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy jest terenem jakby stworzonym specjalnie dla biegaczy. Gęsta sieć szlaków i ścieżek, a także różnorodność geomorfologiczna terenu sprawiają, że trasy dla siebie znajdą tu zarówno amatorzy jak i profesjonaliści. Wyśmienitymi terenami do tego typu aktywności są przede wszystkim: Lasek Wolski, Zakrzówek i Skałki Twardowskiego, Wały Wiślane oraz Tyniec. Na obszarze Parku odbywają się liczne imprezy biegowe, przyciągające rzesze biegaczy. Warto wziąć udział w „Biegu Trzech Kopców” lub w cyklu zawodów „Grand Prix Krakowa w biegach górskich”.

KAJAKIEM

Kajakową wycieczkę można odbyć po Wiśle, by z jej poziomu oglądać poszczególne atrakcje Parku. Możliwe jest jej odbycie na odcinku powyżej stopnia wodnego „Kościuszko” (odcinek Czernichów – Tyniec) lub poniżej niego (odcinek Tyniec – Kraków). Oczywiście można te trasy połączyć przenosząc kajak koło stopnia wodnego.

KONNO

Na terenie Parku znajduje się duży ośrodek jeździecki w Olszanicy. Położony on jest na terenie jednego z krakowskich fortów. Jest to miejsce do nauki jazdy, a także na dłuższe wyprawy konne, między innymi po Lasku Wolskim.