Parki
krajobrazowe


Las Wolski – dla rodzin

Las Wolski – jeden z największych terenów zielonych Krakowa – jest doskonałym miejscem rekreacji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ze względu na lokalizację i łatwą dostępność różnymi środkami transportu (autobusem, samochodem, rowerem lub pieszo) świetnie sprawdza się jako cel krótkich wycieczek.

Przede wszystkim jest to teren umożliwiający długie, leśne spacery. Położenie na wzgórzach (Sowińcu, Pustelniku i Srebrnej Górze) sprzyja zwiększonej aktywności fizycznej, a jednocześnie znacząco podwyższa atrakcyjność krajobrazu. Las zapewnia świeże powietrze, a w upalne dni chroni przed słońcem. Sprzyja również rozwijaniu zainteresowań przyrodniczych u dzieci i dorosłych, w czym pomocne są liczne tablice edukacyjne ustawione przy szlakach, których sieć jest tu wyjątkowo gęsta.

Oprócz pieszych wędrówek możliwe jest rodzinne zwiedzanie rowerami po przeznaczonym do tego szlaku (ul. Starowolska – Zakamycze).

Spośród ciekawych obiektów na terenie Lasku Wolskiego należy wymienić Krakowski Ogród Zoologiczny (http://zoo-krakow.pl/), bardzo chętnie odwiedzany przez dzieci. W celu poszerzenia swojej wiedzy przyrodniczej warto odwiedzić też rezerwaty, zwłaszcza „Panieńskie Skały”, gdzie można zobaczyć ostańce skalne zbudowane z wapieni górnojurajskich. Warto też wspiąć się na Kopiec Piłsudskiego, skąd rozciąga się panorama Krakowa i okolic, a w pogodne dni można dostrzec również Beskidy i Tatry. Interesującym obiektem jest także XVII-wieczny klasztor kamedułów na Bielanach. Należy jednak pamiętać, że kobiety mają wstęp do przyklasztornego kościoła jedynie w wybrane 12 dni w roku.

Ciekawym pomysłem na wizytę w Lesie Wolskim może okazać się wspólne przejście trasy i rozwiązanie questu „W górę i w dół”. Ulotkę można odebrać w siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego lub pobrać ze strony: http://questing.pl/w-gore-i-w-dol-nowy-quest-w-krakowie/.

Ściany z wapiennych skał, porośnięte drzewami.
Kościół i klasztor Kamedułów. Widoczne wieże zwieńczone baniastymi hełmami i domki mnichów z ceglanymi dachami. Wszystko wśród jesiennych drzew w kolorach zielonym, żółtym i brązowym.