Parki
krajobrazowe


Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy jest jednym z najmniejszych parków w Małopolsce, jednak zarówno pod względem krajobrazowym, jak i kulturowym, posiada olbrzymi potencjał. Jego położenie, częściowo na terenie miasta Krakowa, częściowo w jego pobliżu, ułatwia poznawanie walorów przyrodniczych i kulturowo-historycznych. Takie miejsca jak Las Wolski, Salwator czy Tyniec przyciągają niejednego turystę. Dla mieszkańców Krakowa Park ten jest miejscem weekendowych spacerów i odpoczynku od miejskiego zgiełku.

Unikalny krajobraz doliny Wisły, wapienne skałki, a także niezwykła wartość kulturowa terenów położonych w Krakowie oraz na zachód od niego, skłoniły do utworzenia w 1981 roku na tym obszarze parku krajobrazowego. Zajmuje on powierzchnię 6 359,09 ha i wchodzi w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Rozciąga się pomiędzy Krakowem, Skawiną
a Czernichowem. Nazwa Parku związana jest z położeniem w dwóch historycznych, podkrakowskich obszarach: Bielanach i Tyńcu. W tych też miejscach zlokalizowane są dwa klasztory: Klasztor Ojców Kamedułów na Bielanach oraz Opactwo Ojców Benedyktynów w Tyńcu.

Powierzchnia

6 359,09 ha

Data powołania

02.12.1981

Uchwały

Uchwały

ODDZIAŁ NADZORUJĄCY
Oddział w Krakowie