Monitoring chomika europejskiego (Cricetus cricetus) na terenie Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego zrealizował projekt pn. „Monitoring chomika europejskiego (Cricetus cricetus) na terenie Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego.

Chomik europejski jest objęty ochroną prawną zgodnie z prawem krajowym oraz europejskim: Komitet Konwencji Berneńskiej uznał go za „fundamentalny element dziedzictwa przyrodniczego Europy, który wymaga pilnych działań mających na celu jego ochronę przed wyginięciem”. Jest aktualnie zagrożony wyginięciem w europejskiej części zasięgu (zgodnie z aktualnymi danymi IUCN – gatunek krytycznie zagrożony). Znajduje się także na Polskiej Czerwonej Liście Kręgowców.

Podjęcie zadania, dotyczącego monitoringu chomika na terenie DPK, wynika z obowiązku realizowania zapisów ustawy o ochronie przyrody, planu ochrony, a także celów szczególnych, określonych w uchwale DPK.

Monitoring chomika europejskiego na terenie DPK ma na celu poznanie rozmieszczenia i liczebności tego chronionego i  zagrożonego gatunku na terenie Parku, waloryzację terenów rolniczych pod kątem najcenniejszych siedlisk i ich zagrożeń oraz wzmocnienie ochrony korytarzy ekologicznych.

Chomik europejski jest gatunkiem parasolowym (ang. umbrella species). Oznacza to, że chroniąc jego siedliska, chroni się szereg innych gatunków zwierząt i roślin tj. bioróżnorodność terenów rolniczych.

Wyniki monitoringu, posłużyły do opracowania wytycznych, dotyczących ochrony tego gatunku na przykładzie DPK. Opracowanie będzie przydatne w szczególności dla jednostek samorządu terytorialnego, organów ochrony przyrody (np. RDOŚ) oraz instytucji naukowych, a także dla rolników, posiadających grunty na terenie Parku.

Poradnik w wersji elektronicznej.

Zapraszamy również do zapoznania się z opinią dr hab. Joanny Ziomek, profesor Uniwersytetu Adama Miskiewicza w Poznaniu, krajowej ekspert ds. ochrony chomika europejskiego w Polsce.

Zarówno prace terenowe tj. monitoring chomika na terenie DPK oraz wydanie Poradnika ochrony, zostały zrealizowane dzięki dotacji WFOŚiGW w Krakowie w ramach projektu pn. „Monitoring chomika europejskiego (Cricetus cricetus) na terenie Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego.

Koszt kwalifikowania zadania: 36 105 zł

Kwota dotacji z WFOŚiGW w Krakowie: 18 053 zł

Zdjęcie: Magdalena Hędrzak

Baner dofinansowania przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie