Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego zrealizował projekt pn. „Monitoring chomika europejskiego (Cricetus cricetus) na terenie Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego.
Chomik europejski jest objęty ochroną prawną zgodnie z prawem krajowym oraz europejskim: Komitet Konwencji Berneńskiej uznał go za „fundamentalny element dziedzictwa przyrodniczego Europy, który wymaga pilnych działań mających na celu jego ochronę przed wyginięciem”. Jest aktualnie zagrożony wyginięciem w europejskiej części zasięgu (zgodnie z aktualnymi danymi IUCN – gatunek krytycznie zagrożony). Znajduje się także na Polskiej Czerwonej Liście Kręgowców.
Podjęcie zadania, dotyczącego monitoringu chomika na terenie DPK, wynika z obowiązku realizowania zapisów ustawy o ochronie przyrody, planu ochrony, a także celów szczególnych, określonych w uchwale DPK.
Monitoring chomika europejskiego na terenie DPK ma na celu poznanie rozmieszczenia i liczebności tego chronionego i zagrożonego gatunku na terenie Parku, waloryzację terenów rolniczych pod kątem najcenniejszych siedlisk i ich zagrożeń oraz wzmocnienie ochrony korytarzy ekologicznych.
Chomik europejski jest gatunkiem parasolowym (ang. umbrella species). Oznacza to, że chroniąc jego siedliska, chroni się szereg innych gatunków zwierząt i roślin tj. bioróżnorodność terenów rolniczych.
Wyniki monitoringu, posłużyły do opracowania wytycznych, dotyczących ochrony tego gatunku na przykładzie DPK. Opracowanie będzie przydatne w szczególności dla jednostek samorządu terytorialnego, organów ochrony przyrody (np. RDOŚ) oraz instytucji naukowych, a także dla rolników, posiadających grunty na terenie Parku.
Poradnik w wersji elektronicznej.
Zapraszamy również do zapoznania się z opinią dr hab. Joanny Ziomek, profesor Uniwersytetu Adama Miskiewicza w Poznaniu, krajowej ekspert ds. ochrony chomika europejskiego w Polsce.
Zarówno prace terenowe tj. monitoring chomika na terenie DPK oraz wydanie Poradnika ochrony, zostały zrealizowane dzięki dotacji WFOŚiGW w Krakowie w ramach projektu pn. „Monitoring chomika europejskiego (Cricetus cricetus) na terenie Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego.
Koszt kwalifikowania zadania: 36 105 zł
Kwota dotacji z WFOŚiGW w Krakowie: 18 053 zł
Zdjęcie: Magdalena Hędrzak