Czynna ochrona siedlisk ciepłolubnych i walorów krajobrazowych w Jurajskich Parkach Krajobrazowych poprzez prowadzenie wypasu zwierząt na wybranych powierzchniach

Na terenie parków krajobrazowych położonych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej szczególnie cenne – za względów zarówno przyrodniczych, jak i krajobrazowych, są ostańce i wychodnie skalne oraz związane nimi siedliska ciepłolubne, takie jak murawy kserotermiczne czy murawy naskalne, będące ostoją m.in. chronionych i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Siedliska te rozprzestrzeniły się na zboczach nasłonecznionych dolin, głównie w związku z prowadzoną tutaj dawniej gospodarką pasterką. Wskutek porzucenia tej gospodarki, cenne płaty siedlisk zaczęły zarastać krzewami i drzewami.

Do metod ochrony tych siedlisk należy wypas zwierząt: kóz i owiec. Choć wypas zwierząt jest metodą bardziej czasochłonną niż koszenie roślinności, jest to metoda znacznie bardziej korzystna dla cennych siedlisk i gatunków. Kozy i owce omijają niesmaczne dla nich gatunki roślin, które mogłyby ulec zniszczeniu podczas mechanicznego usuwania, ruch racic odsłania nasiona rzadkich gatunków roślin, a odchody zwierząt dodatkowo użyźniają glebę.

Dzięki dotacji otrzymanej od WFOŚiGW w Krakowie w 2024 roku, ZPKWM zrealizował kolejny projekt wypasu zwierząt, który ma na celu ochronę szczególnie cennych przyrodniczo siedlisk ciepłolubnych.

W tym roku wypas zwierząt – kóz i owiec, był prowadzony na terenie dwóch parków krajobrazowych, łącznie na czterech powierzchniach: w Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie: w Dolinie Kobylańskiej, na terenie rezerwatu przyrody Wąwóz Bolechowicki oraz na Żytniej Skalne, a w Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd: w otoczeniu Zamku Rabsztyn.

Projekt dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

 

Koszt kwalifikowania zadania: 137 000 zł

Kwota dotacji z WFOŚiGW w Krakowie: 68 500 zł

Łączna powierzchnia objęta wypasem: 5,67 ha

Baner dofinansowania przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie