Budowa i wyposażenie Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska i siedziby oddziału ZPKWM w Krakowie.

Projekt „Budowa Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska (JCEP) wraz z siedzibą Oddziału ZPKWM” to inwestycja z zakresu szeroko pojętej ochrony środowiska, w tym edukacji ekologicznej. JCEP zlokalizowane będzie na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego w Krakowie, przy ul. Modrzewiowej, na działce ew. nr 228/2 obr. 9 Krowodrza – Kraków.

 

Celem projektu jest stworzenie miejsca do prowadzenie edukacji w zakresie ochrony bio- i georóżnorodności, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki ochrony krajobrazu, zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych i promocji walorów przyrodniczych województwa małopolskiego, w tym głównie Jurajskich Parków Krajobrazowych.

 

W ramach projektu powstanie budynek JCEP (składający się ze strefy edukacyjnej i administracyjno-biurowej) wraz z niezbędną infrastrukturą oraz wyposażeniem, zagospodarowanie parku, a także dwupoziomowy garaż. W budynku JCEP utworzone zostaną: sala warsztatowa dla dzieci, sala warsztatowa dla młodzieży i dorosłych, sala ekspozycji stałej (wystawowa), sala ekspozycji czasowej, sala konferencyjna, biblioteka, hol edukacyjny. Ważnym elementem inwestycji będzie też zewnętrzny park edukacyjny z altaną (wiatą). Będzie to miejsce odpoczynku, odbywania się eventów ekologicznych oraz prowadzenia szeroko pojętej edukacji przyrodniczej, szczególnie w zakresie funkcjonowania ekosystemów środowiska czy retencji wody.

 

Dzięki uzyskanym przestrzeniom edukacyjnym i wyposażeniu edukacja prowadzona przez ZPKWM zostanie zdecydowanie wzbogacona i będzie mogła być adresowana do szerszego grona odbiorców niż do tej pory. Będzie ona prowadzona zarówno w budynku jak i w zewnętrznym parku. Jednym z najważniejszych zagadnień poruszanych w JCEP będzie edukacja dotycząca istoty krajobrazu oraz wpływu człowieka na niego, zarówno w przeszłości, jak i współcześnie, a więc powiązaniem zagadnień przyrodniczych i społeczno-kulturowych oraz gospodarki w warunkach zrównoważonego rozwoju.

 

Projekt uwzględnia wymogi dotyczące osób ze szczególnymi potrzebami bezpieczeństwa i obsługi komunikacyjnej. Wykorzystane zostaną rozwiązania w celu zmniejszenia oddziaływania Centrum na środowisko, m.in. oszczędzania energii (pompy ciepła, panele fotowoltaiczne) czy zagospodarowania wody opadowej.

 

Budynek JCEP będzie posiadał również funkcję administracyjno-biurową dla pracowników oddziału ZPKWM w Krakowie, zajmujących sią statutową działalnością ZPKWM, w tym w szczególności edukacją przyrodniczą i ochroną przyrody na obszarze 6 parków krajobrazowych oraz 2 obszarów chronionego krajobrazu. Inwestycja będzie miała charakter publiczny, zapewniając dostęp do usług świadczonych w ramach statutowej działalności ZPKWM dla ogółu społeczeństwa.

 

Zarząd Województwa Małopolskiego w dniu 13 sierpnia 2024 r. podjął Uchwałę nr 1721/24, o dofinansowaniu projekt nr FEMP.02.14-IZ.00-0142/24 pn. „Budowa i wyposażenie Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska i siedziby Oddziału ZPKWM w Krakowie” w ramach  programu Fundusze Europejskie dla Małopolski na lata 2021-2027 – w obrębie Priorytetu 2. Fundusze Europejskie dla środowiska, Działanie 2.14 Ochrona różnorodności biologicznej, typ projektu C. Rozwój ośrodków edukacji ekologicznej.

 

Planowane zakończenie projektu to 31 grudnia 2026 r.

 

Całkowita wartość projektu:                         48 689 792,73 zł

Wartość dofinansowania ogółem:                 33 758 707,23 zł

w tym UE (85%):                   31 883 223,49 zł

Budżet Państwa (5%):              1 875 483,74 zł

Wartość wkładu własnego Województwa:    14 931 085,50 zł

 

Zgłoszenia podejrzenia niezgodności z Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej lub Konwencją o Prawach Osób

Niepełnosprawnych

https://www.fundusze.malopolska.pl/poradnik/8312-zgloszenia-podejrzenia-niezgodnosci-z-karta-praw-podstawowych-unii-europejskiej-i

#FunduszeMałopolska

Wizualizacja budynku jednopiętrowego krytego strzechą z dużymi przeszkleniami na parterze w otoczeniu drzew.
Wizualizacja przedstawiająca hol. Na środku ławki do siedzenia, pomiędzy nimi trawa i rośliny, widoczne schody prowadzące na piętro.
Wizualizacja biblioteki, na ścianach półki, po obydwu stronach nisze do siedzenia, kilka małych stolików i parę krzeseł.
Sala konferncyjna z krzesłami z pulpitami, na całej ścianie zdjęcie z doliną otoczoną białymi skałkami wapiennymi.
Sala warsztatowa z dużym stołem po lewej stronie i trzema mniejszymi stolikami po prawej stronie, przysuniętymi do ściany. Przy stolikach po sześć krzeseł, na ścianie półki oraz ekrany.
Sala warsztatowa z zielonym obrysem różnych budynków na ścianie. Małe stoliki z kostkami do siedzenia. Z przodu zielony dywan i pufy.
Wizualizacja przedstawiająca wystawę.
Wizualizacja przedstawiająca dwie osoby oglądające fragmenty wystawy.
Wizualizacja przedstawiająca fragment wystawy, Na środku okrągły stół, otoczony ażurową konstrukcją ze zdjęciami różnych krajobrazów.
Logotypy Fundusze Europejskie dla Małopolski, Flaga i napis Rzeczpospolita Polska, dofinansowano przez Unię Europejską, flag UE oraz logotyp Małopolska.