Lato na Jurze – Jaskinia Nietoperzowa

Szukajcie naszego namiotu. Będziecie mogli tam zadać frapujące Was pytania dotyczące działalności ZPKWM, poszukać inspiracji na wycieczki, porozmawiać o przyrodzie danego miejsca, a także otrzymać od nas darmowe materiały edukacyjne.
Oprócz tego będziemy opowiadać o naszym projekcie „Ogrody przyjazne naturze „. Wyjaśnimy jak zaprosić przyrodę do swojego ogrodu i co zrobić, by był on przyjazny dla zapylaczy, płazów, ptaków, jeży i nietoperzy.
Będzie można wykonać własną budkę dla ptaków oraz wypełnić naturalnym materiałem przyrodniczym domek dla pszczół samotnic. Każdy chętny otrzyma również zestaw nasion do samodzielnego wysiewu.
Zapraszamy już w najbliższą sobotę(21.08) do Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie. Nasz namiot znajdziecie przed wejściem do Jaskini Nietoperzowej
Przy okazji zachęcamy do odwiedzenia wyjątkowej Jaskini Nietoperzowej
Jest to jedną z największych jaskiń Jury Krakowsko – Częstochowskiej o długości korytarzy 454 m. Wymiary największej Sali dostępnej dla zwiedzających wynoszą 30 m długości, 20 m szerokości oraz 9,5 m wysokości.
W jej wnętrzu można podziwiać efektowne nacieki taki jak m. in. wodospad naciekowy z kropielnicą, ambony oraz olbrzymie kotły wirowe znajdujące się w stropie jaskini. Wśród innych jaskiń znajdujących się w okolicy wyróżnia się jednym z największych siedlisk nietoperzy, wielkością sal, a także bogatym katalogiem znalezisk archeologicznych.
Wyjątkowe nacieki skalne w połączeniu z przestronnymi wnętrzami sprawiły, że nasza jaskinia została doceniona przez ekipę filmową J. Hoffamana w filmie „Ogniem i mieczem”, a także bollywoodzką superprodukcję „Bangistan”.
Jaskinia jest otwarta:
– od 04.05.2021 do 30.09.2021 (w godz. od 09:00 do 17.30)
– od 01.10.2021 do 11.11.2021 (w godz. od 09:00 do 16:00)
Bilety wstępu:
bilet normalny – 15 zł
bilet ulgowy – 10 zł
Serdecznie zapraszamy