Przez nadwiślańskie wzgórza

Okładka przewodnika Przez nadwiślańskie wzgórza
Strona z przewodnika Przez nadwiślańskie wzgórza opisująca ściężkę ornitologiczną Kamień-Łączany
Strona z przewodnika Przez nadwiślańskie wzgórza z mapką i opisem ściężki ornitologicznej Kamień-Łączany

“Przez nadwiślańskie wzgórza” Eweliny Mocior to jeden z niewielu, o ile nie jedyny przewodnik turystyczny kompleksowo opisujący obszar Rudniańskiego Parku Krajobrazowym. Znajdziecie w nim gotowe propozycje tras zwiedzania, z mapami i przekrojami. Szlaki piesze, rowerowe, konne, tematyczne i ścieżki edukacyjne są w ciekawy sposób omówione, a wszystko uzupełnione jest wieloma informacjami historycznymi, kulturowymi i przyrodniczymi oraz informacjami praktycznymi.

Tekst z przykładowych stron umieszczonych powyżej:

Ścieżka ornitologiczna (Kamień – Łączany)

Wszyscy, którzy kochają ptaki i nadwiślańską przyrodę, koniecznie powinni wybrać się do Kamienia i Łączan na ścieżkę ornitologiczną. Przed wyjściem najlepiej zaopatrzyć się w porządną lornetkę i aparat z dobrym zoomem. Przyda nam się również klucz do rozpoznawania ptaków lub przewodnik Kazimierza Walasza „Ścieżka ornitologiczna w Łączanach”, w którym opisana jest większość gatunków ptaków spotykanych w tym rejonie wraz z ich fotografiami i rysunkami ich sylwetek.
A jest tu co obserwować. W okolicach trasy zanotowano aż 176 gatunków ptaków, z czego 68 to gatunki lęgowe. Pozostałe widywanie są głównie w okresie przelotów. Niestety wiele z tych gatunków to ptaki płochliwe, więc prawdopodobnie nie uda nam się ich zobaczyć, dlatego wcześniej warto się przygotować, tak aby umieć rozpoznać je po głosach.
Dwuipółkilometrowa trasa ścieżki nie tworzy pętli, więc by wrócić do punktu początkowego, należy dwukrotnie pokonać jej długość. Jej początek znajduje się przy parkingu obok dawnego kamieniołomu wapieni w Kamieniu (spacer można rozpocząć również w przeciwnym kierunku – od strony mostu w Łączanach). Znajdująca się w obrębie kamieniołomu mała infrastruktura turystyczna – wiata, stół i ławki – zachęca też do zorganizowania tu dłuższego postoju przed przejściem ścieżki lub po nim. Warto przy okazji przyjrzeć się skałom wapiennym, które budują niewielki zrąb tektoniczny kontrastujący z płaskim dnem doliny Wisły. Idąc drogą w kierunku południowo-wschodnim, po kilkuset metrach docieramy do kamiennej budowli. Jest to dawny wapiennik, czyli piec do wypalania wapna. Konfiguracja terenu pozwala nam wejść na jego dach, skąd rozpościera się wspaniały widok na dolinę Wisły i grzbiety Pogórza Karpackiego po jej przeciwnej stronie.
Dalsza trasa wiedzie wałem wiślanym. Sama rzeka staje się coraz szersza. Jest to efekt budowy zapory w Łączanach, co doprowadziło do powstania niewielkiego, płytkiego zbiornika Łączany – idealnego zimowiska dla ptaków wodnych i błotnych. W tej części zbiornika często gromadzą się łabędzie, różne gatunki kaczek i mewy. Podążając dalej, mijamy szeroki pas trzcinowisk, skąd rozbrzmiewają głosy trzcinniczka, trzciniaka, rokitniczki, brzęczki, wodnika, potrzosa, a zimą wąsatki. Bliżej brzegu żerują ptaki brodzące. Nieco dalej często widywane są kormorany, rybitwy, mewy i siewki. Z kolei w znajdującym się na północ od wału zbiorniku wypełniającym wyrobisko żwirowni urzędują liczne gatunki kaczek, perkozów i mew, a nad jego brzegami – czaple.
Po dotarciu do drogi Rusocice – Łączany wracamy tą samą trasą do parkingu w Kamieniu. Nie rezygnujmy jednak z pilnej obserwacji otoczenia, bo z pewnością zobaczymy kolejne gatunki ptaków.