Na sielskim Pogórzu

Okładka przewodnika turystycznego "Na sielskim Pogórzu"
Strona z przewodnika: "Miliony lat pod stopami" z przewodnika "Na sielskim Pogórzu"ik
Strona z przewodnika "Na sielskim Pogórzu" z propozycją trasy zwiedzania.

“Na sielskim Pogórzu” Eweliny Mocior to obowiązkowa pozycja na wędrówki po Ciężkowicko-Rożnowskim Parku Krajobrazowym. Znajdziecie w nim gotowe propozycje tras zwiedzania, z mapami i przekrojami. Szlaki piesze, rowerowe, konne, tematyczne i ścieżki edukacyjne są w ciekawy sposób omówione, a wszystko uzupełnione jest wieloma informacjami historycznymi, kulturowymi i przyrodniczymi oraz informacjami praktycznymi.

Tekst z przykładowych stron umieszczonych powyżej:

Miliony lat pod stopami

Kiedy wędrujemy po łagodnych garbach Pogórzy, być może nie zastanawiamy się zanadto, z czego są zbudowane. Dopiero wychodnie skalne wzbudzają zaciekawienie budową geologiczną. A tych w Ciężkowicko-Rożnowskim Parku Krajobrazowym nie brakuje. Przejdźmy się zatem „uliczkami” Skamieniałego Miasta, pomiędzy ratuszami, kościołami, warowniami i basztami ostańców, zajrzyjmy w mroczne zakątki Diablich Skał, sprawdźmy, czy Wieprzek dalej jest tam, gdzie ponoć skamieniał, i zajrzyjmy na Diable Boisko – być może nadal bawią tam diabły, choć już nie tak straszne. Warto też zbadać, z czego średniowieczni budowniczowie wznosili zamki nad Dunajcem i gdzie pozyskiwali potrzebny materiał. A jeśli w zasięgu wzroku nie ma naturalnych lub  sztucznych odsłonięć geologicznych? Wystarczy obserwować ukształtowanie terenu i uruchomić wyobraźnię…

Zakliczyn – Sucha Góra Zachodnia – Styr Południowy – Mogiła – Czchów

To długa trasa o charakterze górskim, która wymaga wielu podejść. Poruszamy się głównie po drogach leśnych, dlatego koniecznie trzeba zabrać ze sobą prowiant. Rozpoczynamy od zwiedzenia Zakliczyna, po czym wyruszamy z Rynku szlakiem czarnym. Na Suchej Górze Zachodniej skręcamy w prawo w drogę leśną, gdzie prowadzi szlak zielony. Znaki tego koloru będą nam towarzyszyć o samego Czchowa. Po przemaszerowaniu widokowym grzbietem Olszowej zagłębiamy się w leśne uroczyska rezerwatu „Styr”, na Mogile mijamy szpitalik leśny AK, a w Rudzie Kameralnej pokonujemy potoki, w których możemy poszukać syderytów. Wieczór spędzamy w urokliwym Czchowie, skąd odjeżdżamy komunikacją autobusową.