Parki
krajobrazowe


PRZEZ RYTRO NA NAJWYŻSZY SZCZYT POPRADZKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

 

Długość wycieczki: 30,5 km

Różnica wzniesień:  900 m

Rodzaj: Rowerowa wycieczka górska

 

Trasa: Rytro (350 m n. p. m.), Roztoka Ryterska rozdroże (371 m n. p. m.), Roztoka Mała (615 m n. p. m.), Przełęcz Żłobki (1106 m n. p. m.), Długa Przełącz (1161 m n. p. m.), Radziejowa (1262 m n. p. m.), Złomisty Wierch (1226 m n. p. m.),Przehyba schronisko PTTK ( 1141 m n. p. m. ), Rozdroże Zwornik (1123 m n. p. m.), Hala Konieczna (985 m n. p. m. ), Wielka Roztoka Ryterska Borsuczyny (609 m n. p. m. ), Wielka Roztoka Ryterska (460 m n. p. m.), Rytro

 

Wycieczkę rozpoczynamy pod stacją PKP Rytro. Następnie kierujemy się drogą krajową
ok. 300 m w kierunku północnym. Przekraczamy Roztoczankę i kierujemy się w lewo w kierunku centrum Rytra. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, w kierunku doliny Małej Roztoki Ryterskiej. Jedziemy tą drogą mijając stawy rybne. Tutaj również przebiega ścieżka edukacyjna0 Rogasiowy Szlak. Następnie po około 1 km od szlabanu mijamy źródełko  oraz znajdującą się kilometr wyżej wiatę. Następnie na rozdrożu skręcamy w prawo. Po pokonaniu około 1 km rozpoczyna się stromy podjazd na Przełęcz Żłobki. Rogasiowy Szlak odbija tu w prawo i prowadzi stromą drogą do rezerwatu Baniska. Mijamy kilka polan oraz dość duże osuwisko. Po ominięciu szlabanu docieramy do Przełęczy Żłobki i jednocześnie czerwonego szlaku- Głównego Szlaku Beskidzkiego. Skręcamy w prawo i podjeżdżamy około 100 m na wyższą część przełęczy. Pod stanowisko drogowskazów turystycznych. Przed nami Radziejowa, jednak nie będziemy poruszać się drogą na wprost do szczytu. Wybieramy łagodniejszy szlak narciarski, skręcając w lewo na przełęczy. Po pokonaniu około 1,2 km docieramy do rozdroża i skręcamy w prawo w leśną drogę, która doprowadzi nas do Przełęczy Długiej. Po drodze miniemy rozległe poręby. Docieramy do czerwonego szlaku i na rozdrożu skręcamy w prawo. Z tego miejsca mamy niewiele ponad 1 km do szczytu Radziejowej.  Z Radziejowej jedziemy ta samą trasą, którą wyjechaliśmy. Po dotarciu do Przełęczy Długiej kontynuujemy naszą trasę szlakiem czerwonym.

Mijamy Złomisty Wierch oraz Złomisty Wierch Północny. Docieramy do rozdroża szlaków na  Wielkiej Przehybie, stąd do schroniska mamy około 1 km. Poruszając się cały czas szlakiem czerwonym docieramy do schroniska PTTK na Przehybie. Spod schroniska wracamy tą samą drogą do rozdroża Pod Wielką Przehybą. Tam skręcamy w prawo. Na następnym rozdrożu- Rozdroże Zwornik, kierujemy się niebieskim szlakiem narciarskim docierając w ten sposób do Hali Koniecznej, przed którą czeka nas dość stromy zjazd. Na Hali znajduje się pomnik poświęcony partyzantom. Z polany do Doliny Roztoki wybieramy najłagodniejszy zjazd trasą narciarską. Początkowo poruszamy się w kierunku północno- zachodnim. Po około 500 m trasa wykonuje bardzo ostry skręt w prawo zmieniając kierunek na wschodni. Tutaj czeka nas ostry zjazd do doliny Borsuczyny. Dojeżdżamy do skalnych ścian, następnie do rozpadlin zwanych Wietrznymi Dziurami. Przejeżdżamy na druga stronę potoku , a po pokonaniu około 400 m wracamy na prawy brzeg. Tu czeka nas stromy zjazd do Doliny Roztoki Wielkiej. Osiągamy ją w pobliżu Mostku na potoku Borsuczyny. Po przejechaniu około 700 m mijamy z prawej strony ujście potoku Baniska. 400 m dalej będziemy mogli odpocząć przy wiacie turystycznej znajdującej się tuz obok starego kamieniołomu. Następnie poruszamy w kierunku wylotu doliny, mijając kapliczkę poświęcona turystom z PTTK, źródełko oraz pomnik poświęcony partyzantom z czasów II wojny światowej. Następnie wjeżdżamy na szosę asfaltową. Mijamy po prawej Park linowy Ablandia, a po lewej Park Ekologiczny, następnie PO prawej Hotel Perła Południa. Przed nami rozciąga się widok na Makowicę. Możemy również dostrzec ruiny zamku w Rytrze. Wracamy ta drogą do centrum Rytra, w którym rozpoczęła się wycieczka.